Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bu Şansı Yakalayın: Yeni Yılda Yeni Kararlar Almak ve Onları Hayata Geçirmeyi Başarmak…

Bu Şansı Yakalayın: Yeni Yılda Yeni Kararlar Almak ve Onları Hayata Geçirmeyi Başarmak…

Yeni yıl “kararlar” listenizin başında, fazla olan kiloları vermek ve sağlıklı yaşam için adımlar atmak mı var? Yeni yılın ilk haftası, bu kararları uygulamak için en uygun zamandır.

Birçok insan yeni yıla, özellikle de kilo verme kararı ile başlıyor. Siz de bunlardan biri misiniz? Ne yazık ki çoğu insan, yeni kararları için gerekli adımları atmaya bir hafta bile devam edemiyor. Amaç; bu kararları, Ocak ayının ilk haftasından daha ileriye taşımaktır. Yeni yılda, kilo kaybı isteğinizi, yeni bir yaşam tarzı haline gelmesi için yeni bir başlangıç olarak görüyorsanız, bu iyi bir haber işte! Siz bunu başarırsınız.

Şimdi, yeni bir yıl ile birlikte, yaşama temiz bir sayfa açmayı planlıyorsunuz; bir strateji geliştirmelisiniz.

Öncelik, ana yönleri belirlemek olsun:

  • Yaşam tarzınızı değiştirmeye yönelik kişisel nedenlerinizi, neden sizin için önemli olduğunu, neyi başarmayı amaçladığınızı ve hedeflerinize ulaştığınızda ne kadar iyi hissedeceğinizi belirleyin.
  • Ailenize, dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza açıklayın ve onların desteğini alın.
  • Kısa vadeli bir hedefi başarıyla tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin. Başarınızın ödülü, yemekle ilgili olmak zorunda değildir. Değişen vücudunuza yeni kıyafetler almak için alışverişe çıkarak ya da yeni bir görüntü için saçınızın renk ve modelini değiştirerek kendinizi ödüllendirin.

Uzun soluklu bir yol ve iniş çıkışlar sizi bekliyor. Hazır mısınız?

Dürüst olalım; kimse mükemmel değildir. Kilo kaybı yolculuğunuzda inişler ve çıkışlar yaşayacaksınız.

Bu sürece hazırlanın

Fazla olan kiloları vermek, sağlıklı yaşama adım atmak! Yeni yıldan başlayarak değişimleri yaşantınıza geçirmek için önce hazırlık yapmalısınız. Daha önce denediğiniz başarısız yöntemler yerine mutlaka yeni stratejiler geliştirmelisiniz. Elinizde daha önce uyguladığınız diyet listeleriniz olabilir. Başarmanız için önerim; bir diyetisyen eşliğinde çalışmanız olacaktır. Profesyoneller; hem bilinçli kilo vermenizi hem de hedefinize daha çok motive olmanızı sağlayacaktır. Motivasyonunuzu yüksek ve sürekli tutmak gerekir. Her hafta bir diyetisyenin kontrolünde olmak, kilo vermeyi kolaylaştırır.

Diyetisyen neyi kolaylaştırır?

Kilo verme programında bir profesyonelin takibinde olmanız, hedeflerinizi haftalık zaman dilimleri ile sınırlamanız, diyetisyeninize her gidişinizin yeni bir başlangıç olması, motivasyonunuzu arttıracaktır.

Bir profesyonel eşliğinde diyet yapıldığında; kişi, kendisini kontrol etme sorumluluğunu, inisiyatifini diyetisyenine bırakmaktadır. Her hafta yapılan diyetisyen kontrolü ile yeni bir başlangıç yapmak, tartıya çıkıldığında sonucun diyetisyen tarafından takdir edilmesi ve onaylanması kişiyi mutlu ederken; yeni listesi ve azalan kiloları ile danışanımız; diyetini uzun vadeli olarak sürdürmeyi de başarmaktadır. Ulaşılmak istenen hedef, haftalık baza indirgendiğinde, böl-yönet taktiği ile süreci yönetmek kolaylaşmaktadır.

Öncelikle bir sağlık kontrolü gerekir

Kalp-damar hastalıkları, tansiyon ve şeker gibi sağlık problemlerinizin ana nedeni; kilolarınız olabilir. Kiloların da pek çok sorumlusu olur. Nasıl mı? Diyelim ki menopoz dönemindesiniz ya da kullandığınız ilaçlar, hormon faaliyetlerinizdeki değişimler de kilo almanızın sorumlusu olabilir ya da beslenme alışkanlıklarınız sizi etkiliyordur. Kilo vermek için temel hareket noktası; kiloya neden olan arka plandaki sağlık sorununu veya ilaç kullanımı ile ilişkili problemi anlayıp çözmekten geçer. Bu durum dikkate alınmadan kilo vermeyi hedeflerseniz; bazı geçici başarılar sağlanabilse bile bunlar, etkili ve kalıcı olmaz. Bazı yöntemler kilo vermeyi destekler ama doğru bir beslenme programınız yoksa işe yaramaz; çünkü standart programlarla herkesi zayıflatmak mümkün değildir. Kilo vermek, kişiye uygun bir beslenme programının profesyonel bir yardımla düzenlenmesi ile mümkün olur.

Kilo vermek istiyorsanız önce bu konuda probleminiz olduğunu kabul etmelisiniz

Çevrenizdekilerin zorlaması ile kilo vermeyi başaramazsınız; kendiniz istemeli ve diyet için kendinizi hazır hissetmelisiniz. Baskılar yüzünden kilo vermeyi istemek; sizi psikolojik açıdan yıpratır. Kendinize karşı dürüst olun ve gerçeklerden kaçmayın. Hatlarınızı gizleyen kıyafetler yerine kilo alıp verdiğinizi belli eden, vücudunuzu sıkı sıkı saran giysiler edinmelisiniz ki; kilo verdiğinizde veya aldığınızda, siz ve çevreniz bunu fark edebilin.

UNUTMAYIN! Yapılan çalışmalar; vücudunuzun ihtiyacı olan kalorinin çok altına düştüğünüzde, çok daha az yemek yemenin gerçekte geri tepebildiğini gösteriyor. Aşırı kısıtlayıcı diyetler, uzun vadede fazla kilo almanıza neden olabiliyor.

Değişim çok zorlayabilir

Yeni beslenme alışkanlıklarını daha kolay benimsemeniz için çevrenizdekilerin de desteğine ihtiyacınız olacaktır.

Eski beslenme alışkanlıklarını bırakmanın getirdiği sıkıntılar ve yeni bir yemek düzenine uyum sağlama çabaları, kişileri strese sokabilir. Yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirmeye başladığınızda sonuca kilitlenmeyin. Bu bir süreçtir. Alışkanlıkların hepsini bir gecede tamamen değiştirmeyi, farklı bir birey olmayı beklemeyin. Önceliklerinizi belirlemeli, yapmak istediğiniz değişiklikleri sabır ve kararlılıkla, yavaşça yaşantınıza geçirmeye çalışmalısınız.

 

Banu Kazanç

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a