Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bayramda Sağlıklı ve Hafif Neler Hazırlanabilir, Gelen Misafirlere Ne İkram Edilir?

Bayramda Sağlıklı ve Hafif Neler Hazırlanabilir, Gelen Misafirlere Ne İkram Edilir?

Ramazan ayında, zengin iftar sofralarınızın ardından aldığınız kilolara, bayram süresince yenilerini eklemek istemiyorsanız; sağlıklı ve hafif  beslenme önerilere göz atmanızda fayda olur diye düşünüyorum.

Bayram, Ramazan ayı boyunca sürdürülen oruç tutma süresinin bitimini simgeleyen yeme, içme, gezme odaklı kutlamalardır.

Bu bayram; hafta sonu tatili ile birleşince uzun bir tatil haline dönüştü. Günümüzde insanlar genellikle, bayramda resmi tatillerini fırsat olarak değerlendirmek, seyahat etmek veya tatil beldelerine gitmeyi tercih ediyorlar.

Dini bayramlar ve keyifle bir araya gelinen buluşmalar arasında sağlıklı ve hafif bir beslenme planına sadık kalmak oldukça zor olacak gibi gözüküyor. Aman dikkat! Bir aylık oruç döneminin ertesinde, aşırı yemek yeme eğilimi artar. Ev sahibinin bizler için hazırladığı ikramları nezaketsizlik etmemek adına geri çevirmek istemeyiz. Bayram bu sene sıcak döneme denk geldiği için serinleten tatlar içinizi ferahlatacaktır. Ağır şerbetli tatlılar yerine, daha hafif lezzetler hazırlamaya ne dersiniz?

Kahvenin kırk yıl hatırı var da kaç kapıda kaç tane içebilirsiniz? O halde limonatalar hazırlamak da hoş bir ikram olacaktır: Karpuzlu, böğürtlenli, kavunlu, nektarinli gibi ya da ananas, muz, kivi ve Hindistan cevizi ile biraz tropikal rüzgârlar estirebilirsiniz. “Şeker ikramı olmayan bayram olur mu?” diyorsanız ona da alternatif buldum. Kuruyemiş ve meyve kurularını bayram şekeri olarak ikram edebilirsiniz ya da taze çileği hafifçe çikolata sosuna batırabilirsiniz. “Şeker yerini tutmaz bunlar.” diye düşünüyorsanız o zaman minicik lokumlar, meyve ezmeleri, badem şekeri veya çikolata kaplı drajeler ile yetinmelisiniz.

Yemek Yemeniz İçin Pek Çok Bahane Bulabilirsiniz

“Bu özel bir durum. Sadece yılda bir kez gelir.” İnanıyor musunuz buna? Tatiller yılda yalnızca bir iki kez gelir, ancak partiler, etkinlikler ve yiyecek asla bitmez. Bayramda, metabolizma, iki ana öğün düzeninden yeni çıkmıştır ve eski yemek düzenine henüz hazır değildir. Hem öğün sayısının artması hem yenilen miktarların artması hem de bayrama özgü hamur işleri, dolmalar, börekler, baklavaların ikramı ve geleneklerimizdeki “ısrar etme” âdetimiz yüzünden, kilo almak kaçınılmaz olur.

Kaçamakları Dengeleyin

“Ama herkes yiyor!” diyebilirsiniz. Siz de yiyin ama hepsini değil; tabağınıza yarısını alabilirsiniz.

Yemek bir ihtiyaç olmanın yanı sıra, bayramlar, hafta sonu programları, ziyafetler, kutlamalar, partilere eşlik eden sosyal bir paylaşım aracıdır. Bu yüzden kendinizi aşırı kısıtlamamalı ve vücudunuzu, tüketmeyi sevdiğiniz gıdalardan yoksun bırakmamalısınız.

Yemeklere Saldırı Şeklinde Hücum Etmemeniz İçin

Bayram ziyaretlerinde iştahınızı kontrol edebilmeniz için önerim:

Yemeği dışarıda yiyeceğiniz akşamlarda, öğle öğününde, yeşilliklerden oluşan salata beraberinde protein alırsanız; bu, sizi daha uzun süre tok tutar ve metabolizmanız daha iyi çalışır. Ayrıca akşam yemeğinde çok aç olup da yeme kontrolünü kaybetmemeniz için iki ara öğün yapmanızı öneririm.

Sözünüze Sadık Kalmalısınız

“Yarın sağlıklı ve hafif beslenme planıma geri döneceğim.” Bu düşünce gerçekçi olduğu sürece tamamdır, kabul ediyorum. Olumlu olun; en disiplinli kişinin bile “hayır” diyemediği zamanlar olur.

Bayram Tatlılarına Dikkat Etmelisiniz

Gelen misafire mutlaka “izzetüikram”da bulunmak âdetimizdir. Ahh bu tatlılar… Aslında onları misafirleriniz için hazırlamıştınız ama en çok siz tüketiyorsunuz. O halde misafirleriniz için kalorisi az, daha sağlıklı ve hafif tatlılar hazırlamak istemez misiniz?

Bayram deyince aklımıza tatlılar gelir. Türk mutfağı, tatlıları ile nam salmıştır. Hamurlu şerbetli tatlılar, sütlü tatlılar, meyveli tatlıları içeren çeşitler bir çırpıda sayılamayacak kadar çoktur. Ekmek kadayıfı, cevizli, fıstıklı, kaymaklı baklavalar, revani, kadayıf, güllaç, sütlaç… İkram edilen kek, kurabiye, börek gibi yiyecekler; sağlığınızı sabote eden “un + şeker + yağ”ın bir araya gelmesi ile hazırlanan enerji ve kalori bombalarıdır. Ani olarak kandaki şeker oranını yükseltirler, sonra kandaki şeker oranı düşer ve yeniden tatlı yeme isteğiniz oluşur. “Yok! Baklavasız olmaz!” mı diyorsunuz? O halde tabağa bir dilim baklavanın yanında iki üç çilek de koyun, bari tüketilen miktar azalsın, bir dilim kâfi gelsin. Sunum her zaman önemlidir.

Tatlı Yerine Meyve İkramına Ne Dersiniz?

Meyvelerin doğal tatları ile yetinmeye çalışın; vanilya, Hindistan cevizi, tarçın, karanfil gibi aromalar şeker ihtiyacını daha da azaltır. Tatlı ikramlarınızın yanında içinde damla sakızı, limon, meyve ve nane olan dev buzlar eşliğinde su ikram edebilirsiniz. Ben dev buzlar elde etmek için silikon kalıplar veya muffin kalıplarını kullanıyorum.

  • Buzlukta dondurduğunuz yeşil, siyah ve pembe renkli kardinal üzümlerini çikolata veya lokum yerine ikram edebilirsiniz.
  • Bu sıcak günlerde mevsim meyvelerine ne dersiniz? Çilek, kiraz, erik, dut gibi meyveleri çok şık ve farklı bir şekilde sunabilirsiniz ya da ananas, muz, kivi ile tropik bir meyve tabağı hazırlayıp üzerine Hindistan cevizi serpebilirsiniz.
  • Dondurma eşliğinde sakızlı muhallebi sunabilirsiniz.
  • Armut ve şeftaliyi hafifçe pişirerek orman meyveli sosla sunabilir ya da püre haline getirip dondurarak hazırlayacağınız buzlu meyveleri ikram edebilirsiniz.
  • Dilim dilim keserek servis edebileceğiniz, gül suyu ve pudra şekeri ile geleneksel bir tatlı olarak su muhallebisi hazırlayabilirsiniz.
  • Taze incirin içine taze ceviz koyarak ikram edeceğiniz bir meyve tabağı hazırlayabilirsiniz.
  • Son olarak geleneksel tatlıları modern yorumlarla daha hafif hale getirebilirsiniz: orman meyveli güllaç, dondurmalı tel kadayıf gibi…

Banu Kazanç

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a