Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Güneşlenme ve Bronzlaşmanın Dozunu İyi Ayarlamak Gerekir

Güneşlenme ve Bronzlaşmanın Dozunu İyi Ayarlamak Gerekir

Yanmış bir ten ile daha ince, daha pürüzsüz ve sağlıklı görünürüz; yüzümüzde makyaj yapmamızı gerektirmeyen bir canlılık oluşur, cildimiz ışıldar. “Evet, çok güzel gerçekten cildim için yaz aylarında istediğim performans bu!” diyebilirsiniz ama ben; burada dikkatli olmanız gerekir diyorum. Çünkü güneşin zararları ışınları “yaşlanmayı hızlandıran faktörler” arasında başı çeker.

Bu nedenle amacımız; yan etkilerine maruz kalmadan güneş ışığından yararlanabilmek olmalıdır. Zararlı olan güneş ışınları etkileri olmaksızın, akıllıca seçilen besinler ile cilde renk veren, pigmentasyonu sağlayan melatonin üretiminin artışı sağlanarak, istediğiniz hoş bronzluğu sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Bu haftaki konumuz: Sağlıklı bir bronzlaşma ve güneşin zararlı etkilerinden cildimizi korumak için beslenmemizde neler olmalıdır?

A vitamini, karoten, C vitamini, E vitamini ve tirozinden zengin besinler bronzlaşmayı hızlandıracaktır.

A vitamini ve beta-karotenler ile daha sağlıklı ve daha hızlı bir bronzluğun sağlanması mümkün olur. Ayrıca karoten, cildin güneş tarafından bronzlaşmasını sağlayan melanini de destekler. Yaz meyve ve sebzelerinin çoğu beta-karoten içerir; havuç, kayısı, karpuz, şeftali, mango, kavun, domates, biber, maydanozu sayabiliriz.

A vitamini; serbest radikallerin oluşmasına karşı etkilidir, yaşlanmayı geciktiren antioksidan görevi görür. A vitamininin fazla alınmasının toksik etkileri olur. A vitamini, beta-karotenler yolu ile vücutta dönüştürülürse,  karaciğerde depo edilerek toksik etkilere de neden olmaz.

Likopen içeren yiyecekleri tüketin. Bunlar meyve ve sebzelere pembe-kırmızı rengi veren pigmentlerden oluşuyor; domates, karpuz, çilek, greyfurtta bolca bulunur.

Flavonoid içeren orman meyveleri, kırmızı erik, kayısıyı da unutmamak gerekir.

C vitamini erken yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkların oluşmasını azaltmada etkilidir. C vitamini en çok domates, yeşilbiber, çilek, turunçgiller, kivi ve maydanozda bulunur.

Unutmayın! A vitamini, beta-karoten ve E vitaminiyle dolup taşan domates, cildin daha güzel görünmesini ve bronzluğun kalıcı olmasını sağlar.

E vitamini ile cildin doğal yağını koruyun

E vitamini kaynakları: Bitkisel yağların çoğu, ceviz, fındık, fıstık, tohumlar, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, elma, yumurta ve tahıllardır. Kanser oluşum riskini azaltır. Gözde güneş ışınlarının olumsuz etkisini azaltarak, katarakt oluşumunu geciktirir. Hücre zarının ve duvarının normal görevini yapmasına yardım eder. E vitamini C vitamini ile alınırsa vücutta daha fazla depolanabilir ve vücudun içten de yağlanmasını, hücrelerin beslenmesini destekler. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlayan E vitamini, vücuttaki oksijenin en iyi şekilde kullanılmasına da yardım eder. Yaşlanmaya karşı en etkin vitaminlerden biridir, ayrıca cildin elastikiyetini de korur.

Selenyum, cildin elastikiyetini artıran önemli bir antioksidandır. Aynı zamanda güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltır. E vitamini ile birlikte alındığında vücudumuzu toksinlerden korur. Selenyum; et, deniz ürünleri, sarımsak, yumurta, tahıl tohumları, sebzeler, peynir ve diğer proteinden zengin gıdalarda bulunur.

Çinko, A vitamininin özelliklerini artırmanın yanı sıra güneş yanıklarını iyileştirme sürecini de hızlandırır. Fındık, mantar, deniz ürünleri, kırmızı et, hindi, yumurta, peynir, yeşil yapraklı bitkiler çinko bakımından zengindir.

Provitamin B5, cildi nemlendirme özelliğine sahip bir vitamindir. Ciltte yeni hücrelerin gelişmesinde etkisi olur. Güneş ışınlarının neden olduğu kızarıklıkları giderir, güneşe maruz kalan saç tellerinin kırılıp kurumasını önler. Provitamin B5 en çok tahıllar, yumurta sarısı, mantar, baklagiller, karnabahar ve patateste bulunur.

Yine kalsiyum ve tirozin içeren besinlerin de bronzlaştırıcı etkiye sahip olduğu biliniyor. Plaja gideceğiniz günlerde kahvaltıda yumurta yemeyi ihmal etmeyin. Kalsiyum ve tirozin sayesinde yumurta, daha kolay bronzlaşmanızı sağlayacaktır. Yaz aylarında hindi eti yemeyi tercih ederseniz yüksek tirozin içeriği ile hindi eti de bronzlaşmaya yardımcı olur.

Su, yine su

Bol bol su içmek ise inanılmaz yararlar sağlıyor. Su; vücudumuzu ve cildimizi zararlı maddelerden arındırır, dolaşım sistemi ve cildin beslenmesi sağlar, cildi gerginleştirir, kurumasını önler. Vücudun her gün 2-2,5 litre suya ihtiyacı vardır. Su, doğal bir nemlendirici olarak davranır. Cildinizin ten rengini iyileştirir ve yumuşak, taze, pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Ayrıca su içmek, kırışıklıklardan kurtulmanın harika bir yoludur. Yaşlanma karşıtı olarak su içmelisiniz.

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a