Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Gelin Sağlıklı Beslenelim, Kilo Verimi Kendiliğinden Gelir!

Gelin Sağlıklı Beslenelim, Kilo Verimi Kendiliğinden Gelir!

Tüm çelişkili beslenme ve diyet tavsiyeleri arasında kendinizi boğulmuş hissediyorsanız, yalnız değilsiniz! Sağlıklı Beslenme ile bunlardan kurtulmak mümkün

Bir diyet uzmanından bunu duymak şaşırtıcı gelmesin. Yeme alışkanlıklarınızı düzene sokarsanız ve hedefiniz sağlıklı beslenme olur ise;  zaten istenmeyen kilolarınızdan kurtulacak, bedeninizi sağlıklı, ruh halinizi harika, kendinizi enerjik, zinde ve fit hissedeceksiniz.

Sağlıklı bir yeme alışkanlığı ile katı sınırlamalar, kilo vermek için gerçek dışı hedefler koymaya veya sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmaya veda edeceksiniz. Sağlıklı yemenin temel kuralı; doğanın yarattığı şekle mümkün olduğu kadar yakın yemek yemek, mümkün olduğu kadar işlenmiş gıdanın yerine gerçek gıdayı koymak olmalıdır.

Vücudun protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacı vardır. Belirli yiyecek kategorilerini diyetinizden çıkarmanız gerekmez; bunun yerine her kategoriden en sağlıklı seçenekleri seçmelisiniz.

Sağlıklı beslenme planı oluştururken mükemmel olmak, yemekten keyif aldığınız yiyecekleri tamamen ortadan kaldırmak zorunda değilsiniz. En önemlisi; her şeyi bir kerede değiştirmek zorunda da değilsiniz. Değişimleri küçük adımlarla yapıp hedefimize öyle ulaşacağız. Kendinizi bir şeylerden mahrum, engellenmiş hissetmezseniz bu süreçte bunalmaz, kolaylıkla başarıya ulaşabilirsiniz. Sağlıklı beslenme için geçişi birkaç küçük, yönetilebilir adım olarak düşünün: Diyetinize bir salata eklemek, su içmek, her gün biraz yürümeye başlamak gibi. Küçük değişiklikleriniz alışkanlık halini aldıkça, yaşam tarzınıza daha sağlıklı seçimler eklemeye devam edeceksiniz.

Kendinize evde yemek hazırlamaya çalışın. Evde daha fazla yemek pişirmek, ne yediğinizin sorumluluğunu almanıza yardımcı olabilir ve yemeğinizde tam olarak nelerin yer aldığını daha iyi izleyebilirsiniz. Yemek ne kadar sağlıklı olursa, yemekten sonra kendinizi o kadar iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Ne kadar çok abur cubur yerseniz, kendinizi rahatsız hissettiğinizin ayrımını yapabileceksiniz.

Ilımlı Olma, Denge, Porsiyon ve Ölçü Kontrolü

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar yemek yemek, hiçbir zaman yemeyi abartmamak önemlidir. Yemek yedikten sonra kendinizi tok hissetmelisiniz elbette ama tok olmayı “patlayıncaya kadar yeme” ile karıştırmayın.

O halde; hızlı yemeyin, iyi çiğneyin, ara sıra arkanıza yaslanın, elinizdeki çatal bıçağı tabağınıza bırakın, arada sohbet edin ve yediklerinizin tadına varın. Yemek yerken başka işle meşgul olmayın, telefonunuzdan mesaj veya maillerinizi, sosyal ağlarınızı kontrol etmeyi bırakın. Kısaca yemeğe vakit ayırın, geçiştirmeyin.

Konu “sağlıklı beslenme alışkanlıkları” olunca, cümleye bir türlü nokta koymayı başaramıyorsunuz.

Bazı yiyecekleri yasakladığınızda, bu yiyecekleri daha fazla yemek istemeniz sadece sizin başınıza gelmez, sık karşılaşılan bir durumdur. Öncelikle işe, bu yiyeceklerin porsiyon boyutlarını küçülterek ve sık sık yemeyerek başlayın. Kontrollü yediğinizde, onları daha az özlemekte olduğunuzu fark edeceksiniz. Gıdaları sağlıklı bir vücut için yakıt olarak düşünmeye çalışın. Onları iyi veya kötü olarak sınıflandırmaktan vazgeçin. Yiyeceğe bir “ödül” veya “ceza” aracı olarak davranmayın.

Daha Küçük Porsiyonlarda Yemeyi Öğrenmelisiniz

Az yemek için tabak boyunu küçültüp, çok su içmek için bardak boyutunuzu büyütün. Çorbalar ya da bol yeşillikli salatalar doymanıza yardım edecektir.

Mümkün olduğunca başkalarıyla birlikte yiyin. Yalnız yemek yemek, özellikle televizyonun veya bilgisayarın önünde, çoğu zaman aşırı yemeye yol açar.

Evinizde, iş yerinizin çekmecesinde, çantanızda sağlıklı atıştırmalıklarınız olsun. Akıllı alışverişler yapın ve abur cubur niteliğinde olan şeyleri satın almayın, elinizin altında kolaylıkla ulaşabileceğiniz şekilde olmasın.

Duygusal yemek yemeyi kontrol edin. Her zaman sadece açlığı gidermek için yemek yemiyoruz. Birçoğumuz aynı zamanda stresi azaltmak ya da üzüntü, yalnızlık ya da can sıkıntısı gibi istenmeyen duygularla baş etmek için yemek yiyoruz. Stresi ve duyguları yönetmenin daha sağlıklı yollarını öğrenmelisiniz.

Çok aç olmamaya özen gösterin. Sağlıklı bir kahvaltı ile metabolizmanız, güne hızlı bir şekilde çalışarak başlar; küçük, sağlıklı yemekler yemek ise sizi gün boyu enerjik tutar. Gece geç saatte yemek yemekten kaçının. Unutmayın! Uykuya gitmeden 2 saat kadar önce yemeği kesmeniz; sizi uykuya hazırlar ve vücudu dinlendirmenin yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olur.

Ayrıca beslenmenizi hem çeşitlendirmeli hem de renklendirmelisiniz. Sebzeleri baharatlar, acılar, ekşiler, aromatik otlarla marine etmeyi ve onlara lezzet katan sağlıklı pişirme metotlarını denemelisiniz.

Tatlı isteğinizi sebze ve meyvelerle azaltabilirsiniz. Havuç, pancar, tatlı patates, yaban mersini, soğan, dolmalık biber ve kabak gibi doğal olarak tatlı sebzeler, yemeklerinize tatlılık katar ve tatlı yeme isteğinizi azaltır.

Sağlıklı beslenme için planlı olmalı, alışverişinizi organize etmelisiniz. İnternet imkânları ile size vakit kazandıracak alışveriş sitelerini takip edin. Sizin ve ailenizin sevdiği, sağlıklı, kolay ve hızlı hazırlanabilir yemek tarifleri seçin.

Hafta sonu birkaç saatinizi veya hafta içi bir akşamınızı yemek yapmaya ayırın. Önceden planlı olarak yemek yapmak, zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Banu Kazanç

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a