Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kilo Verme Kararı Sizi Korkutabilir

Kilo Verme Kararı Sizi Korkutabilir

Kilo verme kararı sizi korkutuyor mu? Samimiyetle kendinize bunu sorun. Endişelerinizin, bu süreci zor olarak algılamanızın kaynağı olabileceğini düşündünüz mü?

Aslında haklısınız! Bu konuda kararlı ve sabırlı olmanız gerektiğini bilmek, uzun süre boyunca kendinizi kısıtlayacağınız fikri ile yaşayacağınız düşüncesi; sürece başlama isteğinizi sürekli ertelemenize neden olur. Hele, istediğiniz kiloları “Ya veremezsem?” endişesi, başaramama korkusu; sizi adım atmaktan alıkoyar. Kilo verme sürecinin uzun olması, istenilene hemen ulaşamamak, sabırsızlık duymak; diyette olma sürecini sık sık kesintiye uğratır. Motivasyonu yüksek ve sürekli tutmak gerekir.

Başarabilirsiniz! Bu süreçte desteklenmeye, stratejiler oluşturmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Kolay ulaşılabilir hedefler koymak, değişimi küçük adımlarla gerçekleştirmek, kişinin bu süreçte kendini yalnız hissetmemesi, biraz kontrol altında olduğunu bilmek, otorite olarak kabul ettiği kişi ile sorumluluğu paylaşmak; motivasyonunu kaybetmemesini sağlayabilir.

Diyet yapmaya hazır mısınız?

Öncelikle kilo probleminiz olduğunu kabul etmeli ve başlamak için bir tarih belirlemelisiniz. Yeni yaşam düzenine kendinizi hazırlamak ve kararlı olmak bu süreçte önem taşır. Başkasını memnun etmek adına yapılan diyetler maalesef başarıya ulaşamaz.

Kilo vermek için profesyonel yardım alabilirsiniz

Kilo vermek için uygun olan diyeti belirlemek ve problemi çözmek için doğru yöntemin belirlenmesi; bu sorunun üstesinden gelmek için başarmanın anahtarıdır. Son zamanlarda kulaktan dolma, fotokopi listeler ile kilo verilmeyeceği bilincinin oluştuğunu söyleyebiliriz. Artık pek çok kişi düşük kalorili, tek besine dayalı, sağlığını riske atacak, vücuttan yağ yerine geçici su kaybını arttıran diyetlere, takviyelere, ilaçlara umut bağlamıyor. “Mucize çözümler olmadığının farkına vardık!” diyebiliriz.

Diyet yapmaya karar verenler, diyetisyenlerini seçme konusunda çok titiz davranıyorlar. İnternet bu konuda en büyük yardımcıları: Kendileri için uygun kişiyi seçerken sosyal medyayı kullanıyorlar; özgeçmişleri, eğitimleri, kimleri zayıflattıkları, metotlarını araştırıyorlar, kişilerin yorumlarını okuyorlar. Bunun dışında, çevresinde daha önce diyetisyen eşliğinde kilo vermiş kişilerin tavsiyeleri, seçimlerinde etkili oluyor.

Diyete başlamadan önce sağlık verileriniz için tahlil ve tetkikler gerekir

Fazla kiloya; yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ve Tip 2 diyabet gibi hastalıklar eşlik edebilir. Bunun için, diyete başlamadan önce kan basıncı, kolesterol, trigliserid ve kan şekeri düzeyleri gibi değerlerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Kalp problemleri veya eklemlerinizle ilgili sorunlarınız, kronik hastalıklarla ilgili bir aile öykünüzün olup olmadığı ve kullandığınız ilaçların; diyetinizin belirlenmesinde önemli rolü vardır.

Diyetiniz, yaşantınıza uygun olarak düzenlenmeli

Kişilerin yaşamlarına uymayan diyetleri sürdürmeleri hemen hemen imkânsızdır. Programınız, yaşam tarzınıza uygun olarak düzenlenmelidir. Çalışma koşullarınız, yemek saatleriniz, listedeki yiyeceklerin kolay hazırlanabilir ve ulaşılır olmasının yanı sıra damak zevkinize hatta bütçenize uygun olması da önem taşır. Beslenme programınızın sağlıklı olması için dengeli olması, her besin grubunu içermesi ve sizin için yeterli olan kaloriyi sağlaması gerekir. Beslenme programınız ayrıca çeşitlilik içermeli, sizi bıktırmamalıdır.

Diyete başlarken yakınlarınızın desteği önem taşır

Kilo kaybetmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını hayatınıza adapte etmek için kendinizin hazır olması kadar, birlikte yaşadıklarınızı da hazırlamanız gerekir. Kilo kaybını desteklemesi için çevrenizdekilerin yardımları da önemlidir. Aksi halde diyetinizi sabote edebilirler.

Kilo verirken yakınlarının desteğini alanlar daha başarılı olurlar. Bazı danışanlarımız diyete başlama kararlarını kendileri alır, bazıları diyete başladıklarını sır gibi saklar, bazıları ise destek verenlere ihtiyaç duyarlar. Sorunlarını herkesle paylaşmak isteyen, bu şekilde motive olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Diyet muayenehanelerinde başlayıp da sürdürülen dostluklara sıklıkla rastlıyoruz.

Eşler birlikte diyete başladıklarında, kilo vermede daha fazla başarı kaydediyorlar. Burada önemli olan, destekçilerin rollerini abartıp diyet polisi gibi davranmamalarıdır. Diyette olanlar, sürekli takip edildiklerini hissederlerse bu onları strese sokar. Destek vermek isteyenlerin, kişiye, diyeti sürdürmeye zorlandıkları anlarda suçluluk duygusu yaşatmamaları gerekir; motive edici, olumlu bir yaklaşım içinde olmalıdırlar. Ya da tam tersi “Bir taneden bir şey olmaz.” gibi, diyet listelerine uymamaları konusunda baştan çıkarıcı yaklaşım içinde de olmamaları gerekir.

Diyette başarı sağlamanın önemli bir koşulu var: Kendinize karşı dürüst olmalısınız

Kendinizi mükemmel olmaya zorlamayın. Listelere uymaya çalışın ama bunu yaparken lütfen önce kendinize karşı dürüst olun. Beslenme tarzınızı değiştirirken ya da diyetinizi uygularken kaçamakların olması kaçınılmazdır. Diyet listenize uymadığınızda bahaneler bulmaya çalışmayın, devam etmek için ertesi günü beklemeyin, hemen bir sonraki öğünde diyetinize uymaya çalışın.

Aslında çıktığınız yolda uzun soluklu olmak gerek

Diyet yapmak ilk hevesle kolay gibi görünür; hele ilk haftalarda tartıdaki başarılar, sizi mutluluktan uçurur ama sonrası daha önemlidir. Her hafta tartıda çok uğraşmanıza rağmen platolar yaşadığınız dönemlerin size hayal kırıklığı yaşatması, planlarınızı sabote eden davetler ya da “Birkaç çataldan ne olur?” düşüncesiyle yediklerinizden pişmanlık duyup öfke ile daha çok yemeniz gibi durumları daha önce de yaşamış olabilirsiniz. Her diyetin kaderi böyle olmak zorunda değildir! Böyle yaparak hatalı davranmış olabilirsiniz. Şimdi kendinizi suçlamayı bırakın. Yarın bile değil, “Hemen şimdi kontrole başlıyorum.” cümlesiyle motivasyonunuzu sağlamalısınız.

Kendinizi önemseyin,“siz çok değerlisiniz”

Düşük benlik saygısı, değersizlik hissi nedeniyle birçok kişi kilolu kalır. Ertelemek; kilo vermek istediğinizde motivasyon eksikliğine yol açar, sizi atıl bir kişilik yapısına sokar. Bu konu da tembelliği beraberinde sürükler. Kilo verme programında bir profesyonelin takibinde olmanız, hedeflerinizi haftalık zaman dilimleri ile sınırlamanız, her gidişinizin yeni bir başlangıç olması, motivasyonunuzu da arttıracaktır. Bir profesyonelden yardım isteyebilirsiniz.

Şimdilerde kişiler kilo vermeyi daha çok sağlıklı olmak için istiyorlar

“Neden kilo vermek istiyorsunuz?” sorusunu herkes öncelikle sağlık sorunlarını dile getirerek cevaplıyor. Estetik kaygıları dile getirmek ayıp değil ki; göğsünüzü gererek “Hatlarımın muntazam olmasını istiyorum.”, “Daha kaslı, daha zinde, daha fit olmak istiyorum.”, “Takıldığım salt kilom değil, ölçülerim ve bedenimde bunu hissetmek ve göstermek istiyorum.” diyebilmelisiniz. Estetik değerlere sahip olmak, beraberinde öz saygıyı, yüksek benliği getiriyor ve kişiler kendilerinden emin, motivasyonları yüksek, kendileriyle barışık oluyorlar, yaşamdan daha fazla keyif alıyorlar.

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a