Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hangi Yaşta Olursanız Olun, Kaliteli Bir Yaşamınız Olmalı

Hangi Yaşta Olursanız Olun, Kaliteli Bir Yaşamınız Olmalı

Hiçbir şey için geç kalmadınız, zararın neresinden dönseniz kârdır. Bu konuda araştırma yapan uzmanlar, kaliteli yaşam için -hangi yaşta olunursa olunsun- yapılan yatırımların riskleri azalttığı konusunda birleşiyorlar.

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin katkısı ile olduğunuzdan daha genç görünmeniz mümkün. Yaşam süreleri, kişilerin vücutlarına iyi bakmalarına paralel olarak uzar. Yaşlanma her ne kadar önlenemez bir süreç olarak ifade edilse de; günümüzde yaşla bağlantılı hastalıkları ve yol açtıkları sorunları ertelemek, geciktirmek veya önlemek mümkün olabiliyor. Modern tıp, yaşam süresinin uzunluğu kadar, yaşam kalitesinin artırılması için de yoğun araştırmalara önderlik ediyor. Bugün, özellikle tıpta geliştirilen tedavi metotları, check-up programları ile hastalık tanısının ilerlemeden, erken konması ve hastalıklara karşı alınan önlemler, artan hijyen bilinci ile bireylerin yaşam sürelerini uzatmak artık daha kolay olmaktadır.

UNUTMAYIN; un, şeker, yağ ve tuz yaşlanmaya neden olur. Alkol ve sigara erken yaşlandırır. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden korunmalı, sigara, kafein, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Yaşlanmanın belirtileri

Yakını görme yeteneğinin ve işitmenin azalması, cildin kırışıp sarkması, saçların dökülmesi, aynı miktarlarda besin tüketmek ve egzersizi sürdürmenize rağmen kilo almanız, bel ölçünüz, vücut yağlanmasının artması ile bel ve karın bölgesinde birikmesi, kan basıncı (tansiyon), şeker (diyabet), kandaki yağ ve kolesterol seviyelerinin yükselmesi, daha fazla ısıya duyarlı oluşunuz, bellek sorunları, çabuk yorulma, cinsel istekte azalma, uyku sorunları gibi belirtileri; yaşlanmanın göstergeleri olarak tanımlayabiliriz.

Ruhunuzu beslemeye de özen göstermelisiniz

Çevrenizde aile fertlerinizi, dostlarınızı toplamalı, sosyal yaşantınızda aktif olmalı, olumlu düşünmeyi âdet edinmelisiniz. Yaşlılıkta kendinizle ve çevrenizle barışık, dinamik ve üretken olabilmek, yaşamdan zevk almak; daha sağlıklı olmayı beraberinde getiriyor. Psikolojik yaşınız, yani kendinizi hangi yaşta hissettiğiniz de önem kazanıyor. Sürekli işlere yetişmek zorunda olduğunuzu düşünebilirsiniz, aşırı yoğun bir yaşam tarzının yarattığı devamlı stres, zihninizi ve bedeninizi aşırı yorar. Yavaşlamak, durmak ve hayattaki küçük zevklerden her fırsatta keyif almak için zaman yaratın. Tatil yapmayı ihmal etmeyin; seyahat etmek de enerjinizi yeniler.

Yaşlanma, bireyler için kaçınılmazdır ancak herkes aynı hızda yaşlanmıyor. Bu süreci yavaşlatmaksa günümüzün en çok araştırılan konuları arasında yerini alıyor.

Yaşlanmada rol oynayan faktörler:

  • Serbest radikaller
  • Genetik yapı
  • Yaş ile birlikte bazı hormonların düzeyindeki azalma
  • Bağışıklık sistemindeki zayıflama

Uzun ve sağlıklı yaşayanların ortak özelliği ne yedikleri ile ilgili değil. Bence bu işin sırrı; hayat boyu kilolarını koruyup beslenmelerinde yüksek kalorili olanlar yerine daha sağlıklı ve az kalorili olanları tercih etmemelerinde yatıyor. Ben de et ile birlikte ot yemenizi yani et ve sebze birlikteliğini öneriyorum.

Sağlıklı Beslenmelisiniz

  • Beslenmenizde daha fazla lif olsun.
  • Sebze ve meyveye ağırlık verin. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri doğal yollardan sebze ve meyve tüketerek sağlamalısınız.
  • Tüm besin gruplarından yeterli miktarda alarak dengeli bir şekilde beslenmeye çalışın.
  • Tahıl ürünleri, zeytinyağı, balık, yağsız et, az yağlı süt tüketin ve bol bol su için.
  • Fazla yağ alımını kesin. Beslenmenizde kötü yağları kesmek; kalp hastalıkları, obezite ve diğer birçok hastalık riskini azaltmaya yardım edebilir. Eğer yağ yiyecekseniz daha çok iyi, doymamış türünü yiyin.
  • Antioksidanlar ile hücrelerin erken yıpranmasının önüne geçebilirsiniz ancak bu maddeleri de yeterli miktarda almak gerekir. Her şeyde olduğu gibi fazlası, yarar yerine zarar getirir.

Dış görünüşünüze önem vermelisiniz

Giyiminize özen göstermelisiniz. Unutmayın; renkler ve spor giyim, insanları hem daha genç hem de daha canlı gösterir.

Fazla kilolara dikkat

Kilolu olmamaya özen gösterin. Bir manken inceliğinde olmanız gerekmez ama herkes sağlıklı olacağı bir kiloyu koruyabilir. Fazla kilolar ve duruş bozuklukları da bireyleri olduğundan daha yaşlı gösterir. O halde olabildiğince dik durmalı, postürünüzü korumak için direnç egzersizleri yapmalısınız.

Estetik uygulamalardan faydalanmalısınız

Estetik amaçlı pek çok uygulama, cihaz ve cerrahi yöntem geliştiriliyor. Bunlardan faydalanmak da moralinizi yükseltir. Tıbbın geliştirdiği estetik mucizelerden yararlanabilirsiniz. Yaşınızı en çok cildiniz gösterir ve çevresel faktörlere bağlı yaşlanma belirtileri önce yüzde başlar. Estetik ve güzelliğe dair uygulama, bakım ve destekler bu süreci yavaşlatmada önem kazanır.

Kemikler ve diş sağlığınız önemlidir

Yeterince kalsiyum aldığınızdan emin olun. Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler için gereklidir.

Kendinize iyi bakın

Sağlık kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmeyin ve zamanında yaptırın. Uykuya ve dinlenmeye yeterli zaman ayırın. Stresten uzak kalmalı veya etkilerini azaltmak için rahatlatıcı yöntemlerden yararlanmalısınız.

Zihninizi aktif tutun

Bir hobiniz olsun, öğrenmeyi asla durdurmayın. Beynin yaşlanmasının önüne geçmenin kesin olan bir yolu, onu yeni bilgilerle beslemektir. Sosyal olmayı seçin; beyninizi aktif ve meşgul tutmanıza yardım eder. Arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle zaman geçirmek kendinizi genç hissettirir.

 

Banu Kazanç

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a