Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kilo Vermek İsteyenler İçin C Vitamini Kaynağı Turunçgiller

C Vitamini Kaynağı Turunçgiller, Kilo Vermek İsteyenlerin Destekçisidir

Kilo Vermek İsteyenler İçin C Vitamini Kaynağı Turunçgiller, sıcak ve parlak renkleriyle karanlık kış günlerine adeta güneş gibi doğar. İç açıcı renklere, hoş kokulara, kâh tatlı kâh ekşi lezzetlere sahip olan turunçgiller, aynı zamanda günlük beslenmenin önemli bir parçasıdır ve sağlığımız için son derece yararlıdır. Peki, turunçgillerin yağ yakımını hızlandırdığını ve kilo kontrolüne de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Kilo vermek isteyenler için C Vitamini kaynağı Turunçgillerin veya diğer adıyla “narenciye” dediğimizde ilk akla gelenler; limon, portakal, mandalina ve greyfurttur. Bunların yanı sıra turunç, kamkat (kumkuat – kumkat), pomelo (ağaç kavunu – şadok) ve bergamotu da sayabiliriz.

Turunçgillerin içerdikleri besin öğeleri bazı farklılıklar gösterse de tüm turunçgiller belirli miktarlarda A vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini (folat), C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, fosfor, bakır gibi vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Ancak turunçgillerin içerisinde en çok C vitamini bulunmaktadır.

C vitamini nedir?

C vitamini ya da diğer adıyla “askorbik asit”, insan vücudu için son derece önemli bir besin öğesidir. Vücut tarafından üretilemediğinden, C vitamini gereksiniminin tamamı, yediğimiz besinlerden sağlanmaktadır.

Günlük olarak vücuda alınması gereken C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için de 90 mg olarak belirtilmiştir. Hamilelerde ve emziren annelerde ise bu ihtiyaç daha yüksektir. Hamileler için günlük C vitamini gereksinimi 85 mg, emziren annelerde ise 120 mg’dır.

C vitamini, suda eriyen bir vitamindir ve vücudumuzda sınırlı miktarda depolanır. Günlük gereksinimin üzerinde alınan C vitamini ise idrar ve ter ile birlikte vücuttan atılır.

C vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, enfeksiyonlar karşısında vücut direnci düşer, yaralar geç iyileşir. Yorgunluk, halsizlik ve eklem ağrıları hissedilir. Ayrıca diş etlerinde kanama ve şişmeler oluşur.

Yapılan araştırmalar, C vitamini eksikliğinin, yüksek vücut kitle indeksi ve bel çevresinde yağlanma ile ilişkili olduğunu da göstermektedir. Kilo fazlası olan kişilerde, genellikle C vitamini eksikliği olduğu gözlemlenmiştir.

C vitamininin faydaları 

 • Özellikle kalp ve damar sağlığı için hayati önem taşır. Yüksek kolesterol ve trigliserid düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır ve oksidatif stresi azaltır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra birçok kronik hastalığa karşı koruyucudur.
 • Vücudumuzda kan yapımı için gerekli olan demir ve folik asidin kana geçmesini kolaylaştırır ve vücutta kullanımını artırır.
 • Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle ateşli hastalıklarda, vücut direncinin artırılmasına yardımcıdır. Enfeksiyonlara karşı önemli bir koruma sağlar.
 • Yeni hücre gelişimini teşvik eder. Cildi sıkılaştırır ve yaşlanmasını geciktirir.
 • Kemik, kıkırdak ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Hafızayı ve düşünme yeteneğini güçlendirir. Genellikle ileri yaşlarda görülen demansı (unutkanlık – bunama) önlemeye yardımcı olur.
 • C vitamini, kilo vermek isteyenler için de önemli bir role sahiptir. Metabolizmayı hızlandırır. Vücuttaki hormonları düzenler. “Stres hormonu” olarak da bilinen ve vücutta yağ depolanmasına neden olan “kortizol” hormonunun seviyesini düşürür.

Turunçgillerin kilo verme üzerindeki etkileri

Kilo vermek isteyenler için C Vitamini kaynağı turunçgiller, sağlıklı bir diyet programıyla eşleştirildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Çünkü, düşük kalorili olmalarının yanı sıra, tokluk hissi yaratan yüksek su ve lif içeriğine sahip olmalarıdır.

Greyfurt, kilo vermeye destek olma konusunda başta gelen turunçgillerdendir. Yapılan pek çok araştırma, greyfurdun, vücuttaki insülin seviyelerini düşürerek kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir. Düşük insülin seviyesi, aynı zamanda daha az yiyecek tüketme isteği anlamına da gelir. Diğer yandan, greyfurdun içerisindeki flavonoidler, bazı ilaçlarla beraber alındığında yan etkilere yol açabilir. Bu sebeple, özellikle düzenli ilaç kullananların, greyfurt ve greyfurt suyu tüketimi ile ilgili olarak doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Greyfurt, yağ yakma açısından hakkında en çok araştırma yapılan ve etkileri doğrulanan turunçgil olsa da; çeşitli çalışmalar, limon ve portakal gibi diğer narenciye ürünlerinin de yağ yakıcı etkileri olduğunu göstermektedir.

Portakal ve greyfurt, meyve başına ortalama 4 gram lif içermektedir. Bu meyveleri yoğurt veya yumurta gibi protein açısından zengin ve/veya sağlıklı yağlar içeren gıdalarla birlikte tüketmek, kan şekeri seviyenizi de dengeleyerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Kilo vermek isteyenler için C Vitamini kaynağı turunçgiller “meyve” olarak tüketmenin, “meyve suyu” olarak tüketmekten çok daha sağlıklı olduğunu unutmayın. Örnek vermek gerekirse, 1 adet portakal yediğinizde vücudunuza daha az miktarda şeker ve daha fazla miktarda lif almış olursunuz fakat 1 bardak portakal suyu içmek için 2-3 adet hatta belki daha fazla portakal sıktığınızda hem vücudunuza aldığınız şeker miktarı gereksiz yere artacak üstelik sağlık deposu liften mahrum kalmış olacaksınız.

Diğer yandan, limon suyu ve portakal suyu gibi çeşitli turunçgillerin sularını, salata soslarınıza ve özellikle zeytinyağlı yemeklerinize eklemenizi tavsiye ederim. Turunçgillerin kabuklarını rendeleyerek eklemek de ayrı bir seçenek olarak aklınızda bulunsun.

Elbette gün içinde içtiğiniz suyunuza da limon, portakal, mandalina dilimleri ekleyebilir ya da aroma vermesi açısından dilediğiniz turunçgillerden birkaç damla sıkabilirsiniz.

Egzersiz öncesinde yeterli miktarda C vitamini alanların, daha fazla yağ yaktıkları gözlemlenmiştir.

Yeterli C vitamini tüketimi; özellikle mide ve karın bölgesinde düşük yağ seviyeleri ile ilişkilendirilmektedir.

Araştırma sonuçları; vücudun, yağ yakması için yeterli miktarda C vitaminine ihtiyaç duyduğunu ve egzersiz öncesinde yeteri kadar C vitamini alanların, yüzde 25 daha fazla yağ yaktığını ortaya koymaktadır.

Turunçgillerin faydaları

Turunçgillerin faydaları, elbette kilo vermeye yardımcı olmakla sınırlı değil. Diğer önemli faydalarına da kısaca değinelim:

 • Kalbi korumaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur
 • Beyin sağlığını korumaya destek olur
 • Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir
 • Böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olur
 • Sindirim kanserlerine karşı koruma sağlar
 • Göz sağlığına katkı sağlar
 • Demir emilimini artırmaya yardımcı olur
 • Vücudun susuz kalmasını engeller
 • Soğuk algınlığının hafif atlatılmasına yardımcı olur
 • Cildin genç görünmesine katkı sağlar, kırışıklıklarla mücadeleye destek olur
 • Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve saçları güçlendirir
 • Stresi azaltmaya yardımcı olur
 • Şişkinliği azaltmaya yardımcı olur
 • İyi bir lif kaynağıdır
 • Glisemik indeksleri düşüktür

 

a