Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Topics Diyet Yaparken – SSS

 • Diyet ürünleri zayıflamaya neden olur mu?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Hiçbir diyet ürünü zayıflamaya neden olmaz ya da zayıflatmaz. Bu ürünler sadece biraz daha düşük kalorili olup yaptığınız diyete bir miktar katkı sağlayabilir. Süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerin yağı alınabilir. Tatlı yapımında ise şeker yerine tatlandırıcı konulabilir. Bütün bu işlemler yediğiniz diyet ürününün kalorisini bir miktar düşürür, sıfırlamaz. Bu sebeple bu ürünleri istediğiniz kadar yiyemezsiniz. Ayrıca bu ürünler zayıflatmaz.
 • Sıcak ortamlar zayıflatır mı?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Sauna veya spor yaparken giyilen korselerle sağlanan sıcak ortam insanı zayıflatmaz. Sıcak ortamlar organizmayı toksinlerden arındırır, kasların gevşemesini sağlar, fakat sizi zayıflatmaz. Tam tersi sıcak yerine soğuk hava ya da soğuk olan uygulamalar metabolizmayı daha çok çalıştırır.(soğuk duş almak gibi)
 • Zayıflamak için suyu öğün aralarında mı içmek gerekli?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Zayıflamak için suyu gün içine yayarak içmek gerekir. Bir seferde 1,5 litre su içmek değil 1,5 litre suyu gün içine yayarak içmek önemlidir. Yemekten önce, yemekten sonra ya da yemek arasında hiç fark etmez.
 • Asitli içeceklerin diyetleri (light olanları) diyete zarar verir mi?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  EVET. Gazlı içeceklerin tümü light olsalar da dolaşım sistemini bozarak vücutta şişkinliklere neden olurlar ve sindirim sistemine de zarar verirler. Bu içecekler günde 1 adeti geçmeyecek şekilde tüketilmelidir, fazlası kilo vermenizi engeller.
 • Zeytinyağı yaralıdır, istediğim kadar yiyebilir miyim?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Zeytinyağının yararlı bir yağ olduğu doğrudur fakat istenildiği kadar tüketilmesi zararlıdır. Çünkü zeytinyağı yararlı bir yağ olsa bile onun bir yağ olduğu unutulmamalı
 • Somon balığı yağlı bir balık olduğundan tercih edilmemeli mi?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Somon balığı gerçekten yağlı bir balıktır fakat içerdiği yağ vücut için son derece faydalıdır. Bu sebeple balıkların içinde en çok tercih edilmesi gereken bir balıktır. Somon balığı yemekten çekinmeyin.
 • Yoğurdun yeşil suyu zararlı mı?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  Yoğurt zamanla yeşil su salar, yoğurtta bulunan B12 vitamini bu yeşil suda bol miktarda bulunur. Bu sebeple yoğurdun yeşil suyu çok faydalıdır.
 • Yağ sporla kasa dönüşür mü?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  Hayır. Yağ bir maddedir. Diyet ve sporla eritilebilir. Kas ise bir dokudur spor ile güçlendirilebilir. Fakat yağ hiçbir zaman kasa dönüşmez. Yapılan spor sizin yağlarınızın yakılmasına ve kas oranınızın artmasına yardımcı olur.
 • Mucize diyetlerle hızlı kilo verebilirim miyim?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Günümüzde şişmanlığın tedavisinde mucizevî diyet, mucizevî bir ilaç ve mucizevî bir cerrahi yöntem yoktur. Sadece metabolizmayı hızlandıran yiyecekler vardır. Sabırlı olup sağlıklı bir diyet tedavisi ile kilo verebilen ve verdiğiniz kiloları koruyabilirsiniz.
 • Bazı diyetlerle bölgesel inceleme mümkün müdür?

  Banu Kazanç - 25 Ekim 2014
  YANLIŞ. Vücut anatomisi herkeste farklıdır. Bazı kişilerde yağlar karın bölgesinde, bazı kişilerde yağlar basen bölgesinde, bazı kişilerde ise bacak bölgesinde toplanmıştır. Sadece basen bölgesini ya da karın bölgesini incelten bir diyet programı yoktur. Kilo verirken her yerden kilo verirsiniz.
a