Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sıkça Sorulan Sorular

Browse F.A.Q. Topics

Çocuklarımızın Beslenmesi - SSS

 • Çocuklarda beslenme bozukluğu nasıl anlaşılır?
  Çocuklarda enerji ve besin öğelerine gereksinimin karşılanması büyük önem taşır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliğine bağlı çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırız. Çocuklarda sağlık sorunu malnütrisyon deyimi ile tanımlarız. Çocuklardaki malnütrisyon, büyüme ve gelişmenin ölçülmesi, klinik muayeneler, biyokimyasal testler ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili etmenlerin araştırılması ile saptanır. Çocuklar 8. aydan sonra hemen hemen her şeyi yiyebilir hale gelirler. Bu aydan sonra çocuğa yavaş yavaş farklı yemek grupları tattırılmalıdır. 1 yaş ve sonrasında ise çocuğun yaşına göre almasın gereken enerji, protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminlerde farklılık gösterir. Yaş ilerledikçe çocuğun alması gereken enerji miktarı artar. Bu enerji miktarı çeşitli besinlerle karşılanmalıdır. Eğer çocuk sadece birkaç besine veya tek besine yoğunlaşıyorsa beslenme bozukluğu ile karşı karşıya kalmış olabiliriz. Örneğin bazı çocukları sadece süt ve süt ürünleri yerler sadece sütlü gıdaları tüketmek çocukta demir eksikliği başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral eksikliğine neden olur.
 • Beslenme bozukluğu büyümeyi nasıl etkiler ve ergenlikte ne tür sorunlara yol açar?
  Çocuğun beslenmesinde amaç; normal sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlamaktır. Büyüme ve gelişme, insan yavrusunun hücresel aşamadan yetişkinliğe doğru süreli, dinamik değişim sürecidir. Büyüme ve gelişme deyimi fiziksel ve zihinsel değişim süreçlerini kapsar. Böylece çocuğun beden ölçülerini artan, hücrelerin yapıları ve işlevleri, bilinçsel yeteneklerini, duyusal coşkusal ve sosyal davranışları olgunlaşır. Ergenlikte bu süreçlerin sağlıklı geçirilmesi gereken bir dönemidir. Ergenlik dengesiz ve yetersiz beslenme yukarıda belirttiğimiz konularda problem yaratır ve gelişim sürecini durdurur.
 • Beslenme bozukluğunu sadece zayıflık olarak algılamak doğru mu?
  Beslenme bozukluğu sadece zayıflık olarak algılamak doğru değil. Çocuğun yaşına göre olması gereken ideal kilosunun alt ve üst sınırı vardır. Bu sınırlar içerisinde ve her besinden yeterli miktarda besin tüketiliyorsa çocuk yeterli ve dengeli besleniyor ve gelişiyor demektir.  Aşırı kilo çocuğun zihinsel ve bedensel aktivitesini düşürür.
 • Yediği halde kilo alamayan çocuklarda bu gruba giriyor mu?
  Çocukların yediği halde kilo almaması araştırılması gereken bir konudur. Çocuk yediği halde ideal kilosunun çok altında ise tiroit hormonlarına ve gaitada tenya ve parazit bakılması gerekirse daha ayrıntılı test yapılması gerekebilir.
 • Beslenme bozukluğu yaşayan çocuklarda nasıl bir tedavi uygulanıyor?
  Beslenme bozukluğu yaşayan çocuğun ilk önce bu sorunu neden yaşadığını beslenme bozukluğunun beslenememesinin sağlık açısından bir nedeni var mı vücutta herhangi bir enzim eksikliğine dayanıyor mu bunların araştırılması gerekir. Daha sonra çocuğun besinlerinin zenginleştirilmesi, yeni tatları seveceği şekilde sunulup denetlenmesi farklı besin gruplarının yavaş yavaş seveceği şekilde alıştırılması gerekir.
 • Kilo almak için özel bir diyet programı bulunuyor mu?
  Kilo almak için kişiye özel diyet programı uygulanır. İlk önce kişinin hormon tetkiklerini(tiroit hormonları, büyüme hormonlarına bakılır), gaita, tenya ve parazit tetkikleri yapılır. Bunların sonucuna göre gerektiğinde vitamin ve demir takviyeleri ile özel beslenme programı çıkarılır. Düzenli kilo alması sağlanır

Diyet Yaparken - SSS

 • Diyet ürünleri zayıflamaya neden olur mu?
  YANLIŞ. Hiçbir diyet ürünü zayıflamaya neden olmaz ya da zayıflatmaz. Bu ürünler sadece biraz daha düşük kalorili olup yaptığınız diyete bir miktar katkı sağlayabilir. Süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerin yağı alınabilir. Tatlı yapımında ise şeker yerine tatlandırıcı konulabilir. Bütün bu işlemler yediğiniz diyet ürününün kalorisini bir miktar düşürür, sıfırlamaz. Bu sebeple bu ürünleri istediğiniz kadar yiyemezsiniz. Ayrıca bu ürünler zayıflatmaz.
 • Sıcak ortamlar zayıflatır mı?
  YANLIŞ. Sauna veya spor yaparken giyilen korselerle sağlanan sıcak ortam insanı zayıflatmaz. Sıcak ortamlar organizmayı toksinlerden arındırır, kasların gevşemesini sağlar, fakat sizi zayıflatmaz. Tam tersi sıcak yerine soğuk hava ya da soğuk olan uygulamalar metabolizmayı daha çok çalıştırır.(soğuk duş almak gibi)
 • Zayıflamak için suyu öğün aralarında mı içmek gerekli?
  YANLIŞ. Zayıflamak için suyu gün içine yayarak içmek gerekir. Bir seferde 1,5 litre su içmek değil 1,5 litre suyu gün içine yayarak içmek önemlidir. Yemekten önce, yemekten sonra ya da yemek arasında hiç fark etmez.
 • Asitli içeceklerin diyetleri (light olanları) diyete zarar verir mi?
  EVET. Gazlı içeceklerin tümü light olsalar da dolaşım sistemini bozarak vücutta şişkinliklere neden olurlar ve sindirim sistemine de zarar verirler. Bu içecekler günde 1 adeti geçmeyecek şekilde tüketilmelidir, fazlası kilo vermenizi engeller.
 • Zeytinyağı yaralıdır, istediğim kadar yiyebilir miyim?
  YANLIŞ. Zeytinyağının yararlı bir yağ olduğu doğrudur fakat istenildiği kadar tüketilmesi zararlıdır. Çünkü zeytinyağı yararlı bir yağ olsa bile onun bir yağ olduğu unutulmamalı
 • Somon balığı yağlı bir balık olduğundan tercih edilmemeli mi?
  YANLIŞ. Somon balığı gerçekten yağlı bir balıktır fakat içerdiği yağ vücut için son derece faydalıdır. Bu sebeple balıkların içinde en çok tercih edilmesi gereken bir balıktır. Somon balığı yemekten çekinmeyin.
 • Yoğurdun yeşil suyu zararlı mı?
  Yoğurt zamanla yeşil su salar, yoğurtta bulunan B12 vitamini bu yeşil suda bol miktarda bulunur. Bu sebeple yoğurdun yeşil suyu çok faydalıdır.
 • Yağ sporla kasa dönüşür mü?
  Hayır. Yağ bir maddedir. Diyet ve sporla eritilebilir. Kas ise bir dokudur spor ile güçlendirilebilir. Fakat yağ hiçbir zaman kasa dönüşmez. Yapılan spor sizin yağlarınızın yakılmasına ve kas oranınızın artmasına yardımcı olur.
 • Mucize diyetlerle hızlı kilo verebilirim miyim?
  YANLIŞ. Günümüzde şişmanlığın tedavisinde mucizevî diyet, mucizevî bir ilaç ve mucizevî bir cerrahi yöntem yoktur. Sadece metabolizmayı hızlandıran yiyecekler vardır. Sabırlı olup sağlıklı bir diyet tedavisi ile kilo verebilen ve verdiğiniz kiloları koruyabilirsiniz.
 • Bazı diyetlerle bölgesel inceleme mümkün müdür?
  YANLIŞ. Vücut anatomisi herkeste farklıdır. Bazı kişilerde yağlar karın bölgesinde, bazı kişilerde yağlar basen bölgesinde, bazı kişilerde ise bacak bölgesinde toplanmıştır. Sadece basen bölgesini ya da karın bölgesini incelten bir diyet programı yoktur. Kilo verirken her yerden kilo verirsiniz.
 • Spor sırasında naylon poşet sarmak ya da korse giymek kilo verdirir mi?
  YANLIŞ. Bu uygulama sizi daha çok terletse de kilo vermenize yardımcı olmuyor üstelik doku zedelenmesine yol açıyor.
 • Aç karnına yapılan spor daha faydalı mıdır?
  YANLIŞ. Aç karnına spor yapmak daha fazla kilo verdirmez tam tersi bazı sorunlara yol açabilir. Kan şekerinin düşmesi, performans düşüklüğü gibi. Aç karnına spor yapmayın. Spor yapmak için en ideal zaman yemeklerden 1,5–2 saat sonrasıdır.
 • Kabak çekirdeği zayıflatır mı?
  Hayır. Kabak çekirdeği iyi bir E vitamini kaynağı olup bağırsakları çalıştırır. Fakat yüksek miktarda içerdiği yağdan dolayı kilo alımına neden olur.
 • Az yiyerek kilo probleminden kurtulabilir miyim?
  YANLIŞ. Az yemek yiyerek yapılan diyetler metabolizmanızı bozarak ensülin direncine sebep olur. Az yiyerek metabolizmanızı yavaşlatırsınız ve kilo almaya başlarsınız. Diyet yaparken düzenli ve sık yemek yemeyi tercih edin.
 • Meyve kilo aldırır mı?
  Meyve düşük kalorili bir besin maddesi olduğu kadar iyi bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Meyvelerin de kalorisi vardır ve sınırsız yiyemeyiz. Sınırsız yenen meyve kan şekerinde ani yükselmeye neden olup ensülin dengesini bozarak kilo alımına neden olur. Meyveyi ara öğünlerde 1er porsiyon olarak yemeliyiz.
 • Zayıflamak için haftada 2 – 3 defa 30 dk. spor yeterli mi?
  HAYIR Haftada 2–3 defa yarım saat spor yapmanın vücuda bir yararı yoktur. Düzenli kilo vermek ve hızlı bir metabolizmaya sahip olabilmek için her gün 45 dk. Spor ya da her gün 1 saat yürüyüş yapmalısınız.
 • Zayıflamak için makarna ve pilavı diyetten tamamıyla çıkarmak mı gerekir?
  YANLIŞ. Makarna ve pilav vücut için iyi bir enerji kaynağıdır. Bazı durumlarda metabolizmanın iyi çalışması içinde şarttır. Metabolizmanın iyi çalışması için haftada 1–2 defa makarna yemelisiniz. Diyetinizden makarna, pilav gibi zengin karbonhidratlı yiyecekleri tamamen çıkarırsanız vücudunuz yağ değil kas yakmaya başlayacaktır.
 • Sabah aç karnına limonlu su içmek zayıflatır mı?
  YANLIŞ. Limonun içerdiği C vitamini sayesinde zayıflamaya yardımcı olduğu doğrudur fakat limonlu sıcak suyun aç karnına içilmesinin yağları erittiği, yok ettiği düşüncesi yanlıştır. Aç karnına içilen sıcak su ile limonun zayıflamaya hiçbir etkisi yoktur.
 • Maydanoz suyu zayıflatır mı?
  YANLIŞ. Maydanoz suyunun ödem atıcı etkisi vardır. Vücutta oluşan şişliklerin atılmasına yardımcı olur. Fakat maydanoz suyu yağları eritmez ve zayıflamaya bir etkisi yoktur
 • Bol soda içmek zayıflatır mı?
  YANLIŞ. Soda sindirim sistemini rahatlattığı için yemeklerden sonra tercih edilen bir içecektir. Fakat soda iyonize sodyum içerdiği için vücutta su toplanmasına neden olur. Zayıflamaya hiçbir etkisi yoktur.
 • Yumurta kolesterol yaptığı için zararlı mıdır?
  YANLIŞ. Yumurta içerdiği elzem yağ asitleri ve kaliteli protein içeriği ile sağlığımız ve metabolizmamız için önemli bir besinimizdir. Yumurta içerdiği kaliteli protein sayesinde metabolizmamızı hızlandırır ve zayıflamamıza yardımcı olur. Haftada 2–3 defa yumurta yemeyi unutmayın.
 • Diyet yaparken proteinlerle karbonhidratları karıştırmamak mı gerekir?
  YANLIŞ Sağlıklı bir diyet yapmak ve sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmek diyetinizde proteinlerle karbonhidratları karıştırarak yiyin. Proteinlerle karbonhidratları karışık yemek vücutta ensülin dengesini sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır ve daha iyi kilo vermenizi sağlar.
a