Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sıfır Bedene Dikkat

Son yıllarda aşırı zayıflığın moda olmaya başlaması üzerine sağlık için ciddi tehlike taşıyan sıfır bedenle karşı karşıya kaldık. Sağlıklı kilo vermek ideal kiloya ulaşmak ne kadar önemli ise ideal kilonun saptanıp belli bir kilonun altına inmekte o denli önemli.

Obezitenin ciddi sağlık problemi çıkardığı yadsınamayacak kadar gerçek. Buna karşılık ideal kiloda olmak nasıl önemli ise ideal kilonun altına düşmekte obezite kadar tehlikeli. Dünyanın kabul ettiği ideal beden 36 ila 38 beden arasında değişmektedir. Daha ince olmak isteği ile bu belirttiğim kilonun altında olmaya hiçbir şekilde izin vermeyin, sağlığınızdan olursunuz.

Maalesef ki sıfır beden kurbanı, sağlığı elden giden mankenlerin yanında sokaklardaki insanlara da rastlıyoruz. Sağlık tehlikede diyorum. Peki, bunun sonu nereye kadar gider dersiniz maalesef ki ölüme kadar götürebilir.

Sıfır beden bizlere ne yapıyor;

  1. İdeal kilonun altına düşmek vücutta vitamin ve mineral kaybına neden olup bizi bağışıklık sistemi hastalıklarına açık hale getiriyor.
  2. Sıfır beden vücutta olması gereken yağ dokusunun aşırı azalması ile metabolizmanın bozulmasına neden olmaktadır.
  3. Metabolizmanızı bozarak birden bire 42–44 bedenlere çıkabilirsiniz.
  4. Vücutta sindirim bozukluklarına, dolaşım bozukluklarına ve enfeksiyonlara açık bir durum yaratır.
  5. Sıfır beden de vücutta kas kaybı çok artar. Buna bağlı halsizlik, aktivitede yavaşlama, her şeye isteksizlik sonuçta depresyon ve sinir sisteminin aşırı bozulması.
  6. Diğer taraftan bu beden sizin sosyal zekânızın azalmasına ve kişisel zekânın azalmasına neden olacaktır.
  7. Aşırı zayıflığı koruma çabası ile vücutta önemli olan minerallerin kaybı ve yetersizliği söz konusu olur. En önemli örneği verebilirim. Demir eksikliği; Sıfır beden ile demir depolarınız azalır. Yeterli demir alamamaya bağlı olarak, Düşünme gücünde azalma, algıda yetersizlik ve çalışamama gibi kötü sonuçlar ortaya çıkar.
  8. Organlarınızın durumuna gelince, sıfır beden ile karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya bağlı alt üst olmuş bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  9. Görsel anlamda ise ciltte kurumalar ve döküntüler ciltte erken yaşlanma ve adet düzensizliğiniz oluşur. Erken yaşlanmak istemiyorsanız sıfır bedene özenmeyin.
  10. Sıfır beden olduğunuzda tansiyonunuzun da sürekli düşük seyredip yolda bayılmalara hazırlıklı olur.

Sıfır Bedene Dikkat

Özette aşırı zayıflık (sıfır beden ) çalışma verimini düşürür. Sağlığınız bozulacaktır. Gelişme çağındaki gençlerinde boy uzamasına engel olur. Aşırı zayıf insanların deri altı yağ tabakası yetersiz olduğundan soğukta vücut ısısının denetimi güç olur. Ayrıca aşırı zayıflığın, aşırı şişmanlık kadar yaşam süresini kısalttığı bir gerçektir. Bununla birlikte size ait olmayan ve kimseye ait olmaması gereken sıfır beden den uzak durun. Aşırı şişmanlık ne kadar güzel değilse, aşırı zayıflıkta o kadar güzel değil ve sağlıksız.

Banu Kazanç

Instagram

a